Udělejte si o víkendu výlet k oživeným studánkám

V rámci projektu Živé studánky, při kterém dobrovolníci v loňském roce renovovali některé ze studánek na území naší země, bylo loni upraveno osm studánek, které můžete navštívit při některém ze svých výletů. Na výlety zve mediátor projektu Martin Stanko.

Na webu www.zivestudanky.cz se už dva roky po sobě hlasovalo o tom, které studánky si zaslouží „vrátit se do života“. Vítězky z prvních šesti krajů z roku 2017 a k tomu ještě dvě další, které dostaly opravdu hodně hlasů, už mají úpravy za sebou a zvou k návštěvě i k příjemnému odpočinku. Navštívit je můžete kdykoliv, ale na podzim příroda oblékne pestrobarevný háv a bude se tak na co dívat.  Pojďme si jednotlivé studánky představit:

Květnická studánka v západní části Škvorecké obory u obce Úvaly na Praze-východ slouží jako jedna ze zastávek místní naučné stezky. Ta výletníky seznamuje se zajímavostmi a historií bývalého lichtenštejnského panství. Tento kus zarostlé divočiny nedaleko Prahy obsahuje například pozůstatky středověkého hrádku nebo kamenný mostek se dvěma oblouky z roku 1842.

Na naučné stezce Jana Karafiáta, autora slavných Broučků, leží Černá studánka u Malé Lhoty kousek od Valašského Meziříčí. Na 14 kilometrech jsou vedle jedné z nejhezčích studánek u nás k vidění také ukázky typické valašské architektury, vzácní živočichové, rostliny a přírodniny.

Ve východních Krkonoších leží kousek od Horního Maršova studánka na Staré hoře. Najdete ji na křížové cestě vedoucí z místní části Temný důl právě na Starou horu. Poutní místo se studánkou pochází z roku 1854 a je vyhlášené svou kvalitou vody. Oblast kolem Staré hory je navíc ceněná jako jeden z nejzachovalejších souborů lidové architektury Krkonoš.

Barochovu studánku u obce Prameny na Chebsku vybudovali v polovině 80. let František Baroch a Jindřich Horáček ze správy CHKO Slavkovský les. František Baroch má dnes dokonce u kyselky tabulku s fotkou na znamení toho, že na něj místní milovníci přírody stále v dobrém vzpomínají.

Bočská studánka patří do katastru obce Boč mezi Stráží a Kláštercem nad Ohří. Jedná se o  přirozený vývěr podzemní vody. Vodu ze studánky místní lidé využívali od nepaměti jak k pití, tak na vaření, a to díky její výborné a stálé chuti. Dodnes pro tuto vodu chodí nejen starousedlíci, ale i další generace místních i chatařů, z nichž od mnohých uslyšíte větu: „Dobré kafe se dá uvařit jedině s vodou z Bočské!”

Studánka pod Novým hradem se nachází na jedné z nejfrektovanějších turistických cest severně od Brna v katastru obce Olomoučany mezi Adamovem a Blanskem. Studánka je, stejně jako sousední pomník Jiřího Žalmana, součástí takzvaného Lesnického Slavína – unikátní a rozsáhlé sítě památníků, studánek a pamětních desek, věnovaných především význačným lesníkům, ale i umělcům – milovníkům přírody, a některé též obyvatelům lesa – zvěři, rostlinám i stromům.

Studánka Rozárka pramení ze skály v nádherné přírodě CHKO Křivoklátsko blízko řeky Berounky na kraji obce Zbečno. První písemný záznam o studánce Sv. Rozálie je v kronice obce již z roku 1909. V čase oprav obecní pumpy  tehdy dávala pitnou vodu skoro polovině obce. V blízkém okolí můžete navštívit také obnovenou Masarykovu vyhlídku nebo památný strom Masarykovu babyku.

Studánka v Zeleném dole se nachází přímo u cesty a pokračuje jako potok dále do skal. Leží kousek od odbočky žlutě značené turistické trasy vedoucí k jeskyni Postojna v přírodní rezervaci Klokočské skály v okrese Semily. Podle vyprávění pamětníků studánku vybudovali v 18. století lidé, kteří tudy chodívali pracovat pod Hrubou skálu na panská pole. Z vděčnosti za záchranu života ve skalním bludišti pak studánku kameny obložil a upravil kamenický mistr Votruba.

Opravy studánek financuje značka Toma, výrobce balených vod, který stáčí vodu z pramene v přírodní rezervaci Adršpašsko-teplických skal. „Tím, že obnovujeme i další vodní zdroje ve volné přírodě, se chceme přírodě odvděčit za to, že nám na Broumovsku dává jednu z nejčistších vod ve střední Evropě. Cítíme to jako naši povinnost,“ vysvětlil Michal Vávřil, marketingový manažer značky Toma.

Studánky, které zvítězily letos a jejichž přehled najdete na webu zivestudanky.cz, dostanou nové „kabátky“ během letošního a příštího roku. Navštívit je ovšem můžete kdykoliv.

Veškeré fotky, před i po rekonstrukci studánek si můžete prohlédnout na odkazu: https://www.dropbox.com/sh/tyk4qymtrhuhu5a/AACpaSTLRAmPuwM5gW6EuZePa?dl=0

Zdroj: https://www.nase-voda.cz

Ilustrační foto (Květnická studánka) Naše voda – Nina Havlová