První letošní mládě zajíce v Praze muselo být utraceno, mělo ukousnuté zadní běhy

Zajíci už mají jaro. Na polích, loukách, ale i ve městech uprostřed sídlišť či na zelených ostrůvcích kruhových objezdů můžete najít několikadenní mláďata zajíců evropských. Právě v zástavbě jim ale hrozí nebezpečí, se kterým si jejich maskovací strategie neporadí. Na volno pobíhající psy a kočky jsou jejich zhoubou. První letošní mládě, co řešila Pražská zvířecí záchranka už 8. února, muselo být kvůli vážnému stavu utraceno.

Sedí ve své jamce a snaží se svým zbarvením a strnutím splynout s okolím, v prvních dnech dokonce nevydávají ani pach. Matka se k mláděti vrací kojit hustým a vydatným mlékem od soumraku do rozbřesku, jinak svého potomka nechá na místě o samotě, aby sama nepřitahovala pozornost predátorů. Taková je strategie zajíců, co rodí svá mláďata už od konce zimy na holou zem, klidně i na sníh. Tato strategie jim vychází dobře, s čím ale příroda nepočítala, jsou volně pobíhající domácí masožravci.

Telefonát na centrální dispečink záchranných stanic pro volně žijící živočichy pak vypadá klasicky takto: „Dobrý den, právě mi kočka domu přinesla malého zajíčka, nevíme odkud,“ nebo: „Dobrý den, náš pes našel malého zajíce, chvíli si s ním hrál, než jsme stihli přiběhnout.

Zajíci mají citlivý čich, a pokud z mláděte matka ucítí cizí pach, nemusí jej už přijmout zpět. Pokud pes nebo kočka vezmou zajíčka do tlamy, můžou křehké tělíčko snadno vnitřně poškodit nebo zuby a drápy způsobit kromě ran i následnou infekci. Taková mláďata pak v lepším případě končí obratem v záchranných stanicích, kde začíná boj o jejich život. Odebrané mládě je kromě možných zranění i v obrovském stresu a jen samotná manipulace, přesun, změna stravy, prostředí může být poslední kapkou. I v odborné péči záchranných stanic obecně přežije a dočká se vypuštění jen jeden z pěti přijatých zajíčků.

Ochránci přírody tedy prosí o obezřetnost, a pokud je možnost, mít psy alespoň na stopovačce a stále pod dohledem. U koček je jediné funkční opatření alespoň omezit možnost venkovních potulek, zejména v období jara, v období mláďat zajíců, drobných ptáků, veverek a dalších. Minulý rok zasahovala Pražské zvířecí záchranka u 722 zvířat, z toho bylo 280 mláďat, kočka či pes byly právě u mláďat častou příčinou.

Pražská zvířecí záchranka pomáhá divokým zvířatům bezplatně již od roku 2009. Specializuje se na rychlé zásahy, odchyty, první pomoc a rychlý převoz do záchranné stanice či k veterináři a poradenství na pohotovostním telefonu 774 155 185. Příběhy zvířat můžete také sledovat na fb stránce „Záchrana zvířat v Praze“, dále na Ig a TT.

V roce 2022 zatím podporují činnost Pražské zvířecí záchranky Magistrát hl. m. Prahy a městské části Praha 4 a Praha 7. Tato podpora však pokrývá jen zlomek potřebných nákladů. Pro bezproblémový chod shánějí záchranáři podporu i u lidí formou darů na účet veřejné sbírky 33553322/0800 s variabilním symbolem 1111. Bližší informace dostanete na info@csop.cz a na telefonu 774 155 185. Děkujeme!

Zdroj: Český svaz ochránců přírody

Ilustrační foto: mladý zajíc, zdroj: Pixabay free