Významné osobnosti získaly Cenu ředitele KRNAP. Mimo jiné také za přínos pro krkonošské lesy

Při v pořadí osmém předávání Cen ředitele Správy KRNAP se laureáty stala šestice význačných osobností, které přispěly k rozvoji Krkonoš a povědomí o našich horách. Jsou jimi lesník Antonín Jurásek (na snímku), historik Miloslav Bartoš, bývalý náčelník Horské služby Krkonoše Jiří Dunka, pedagog Aleš Suk a bývalí členové Horské služby Jan Messner a Štefan Spusta, in memoriam.

Mezi oceněnými osobnostmi je také doc. Ing. Antonín Jurásek, CSc. z Výzkumného ústavu lesního hospodářství, v. v. i., Výzkumné stanice Opočno. Antonín Jurásek se v Krkonoších zabýval výzkumem  autochtonních populací smrku. V době imisní kalamity pomohl se zachováním cenných populací krkonošského smrku pro budoucí generace.

Smyslem tohoto ocenění je vyzdvihnout lidi, kteří svým životem a prací znamenají či znamenali přínos pro Krkonoše. „Letos zažívám první předávání Cen ředitele Správy KRNAP v pozici ředitele a musím říci, že pro mne bude potěšením ocenit letošní laureáty. Jsou to velké osobnosti,“ říká ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch. Nominace laureátů Ceny ředitele Správy KRNAP posílala v hojných počtech veřejnost. V letošním roce Výbor vybíral ze dvou desítek návrhů.

Video s medailónky jednotlivých laureátů:

Laureáti, resp. jejich zástupci převzali z rukou ředitele Správy KRNAP Robina Böhnische ceny v podobě Krakonoše. Ty vyrobil jako drátěné plastiky Ladislav Šlechta z Harrachova technikou smyček. Předlohou mu bylo nejstarší vyobrazení Krakonoše tak, jak jej známe z Hellwigovy mapy Slezska z roku 1561. K výrobě jedné sošky bylo zapotřebí přibližně 30 metrů železného taženého žíhaného drátu, který musí být pro potřeby pletení tvárný a měkký. Výroba jednoho Krakonoše zabrala více než 30 hodin.

Zdroj: Krkonošský národní park

red.

Foto: KRNAP