Aktuality z Roku obojživelníků: sezóna je za rohem, rozbíhají se záchranné transfery a připravují další akce

Český svaz ochránců přírody (ČSOP) vyhlásil rok 2025 Rokem obojživelníků. Co nás čeká v nejbližší době? Záchranné transfery, vzdělávací aktivity, soutěže či pozorování obojživelníků.
Již brzy začnou ze zimovišť vylézat první obojživelníci, kteří budou směřovat do míst rozmnožování. Tahové cesty však často kříží silnice. V takových úsecích jsou pak pod koly aut každoročně usmrceny stovky až tisíce jedinců. Aby k takovým masovým úhynům nedocházelo, je potřeba obojživelníkům pomoci. Na mnoha místech napříč Českou republikou budou již od března ochránci přírody stavět stovky metrů zábran podél rizikových úseků silnic.
Český svaz ochránců přírody v rámci svého programu Ochrana biodiverzity podporuje záchranné transfery obojživelníků v době jarního tahu na vybraných úsecích komunikací také finančně. Loni takto podpořil zajištění 19 úseků komunikací, celkově bylo instalováno 6 700 metrů zábran a přes nebezpečné komunikace přeneseno 27 438 obojživelníků. I letos podpoří zajištění minimálně 17 úseků frekventovaných komunikací v celkové délce přes 6,5 kilometru.
Je to samozřejmě pouhý zlomek komunikací, které jsou každoročně zajišťovány, a ještě menší zlomek komunikací, které by zajistit potřebovaly. Pomoci mohou i dobrovolníci z řad široké veřejnosti.
Mapa rizikových úseků, kterou ČSOP již řadu let za pomoci veřejnosti zpracovává, je k dispozici zde. Pokud máte v okolí úsek, na němž jste zaznamenali úhyn většího počtu obojživelníků a který dosud není v mapě uveden, můžete jej nahlásit prostřednictvím formuláře zde. Znát riziková místa je základním předpokladem k nalezení někoho, kdo by si vzal úsek na starost, či k vymyšlení jiného vhodného řešení.
Foto: do kontroly odchytových nádob se zapojili i ti nejmenší; jarní transfer obojživelníků, archiv ZO ČSOP Bukovina
Pokud ve vašem okolí již záchranné transfery probíhají, můžete organizaci, která je zajišťuje, nabídnut pomocnou ruku. Ta se vždy hodí. Některé zajištěné úseky najdete na této mapě, aktuální informace mívá odbor životního prostředí každého krajského úřadu. Pokud znáte nebo na mapě najdete rizikové úseky dosud nezajištěné, můžete pomoc obojživelníkům před koly aut sami iniciovat či zajistit? Je to činnost poměrně náročná nejen časově, ale i organizačně a také odborně.
Jak na to? Pomoci může například školení pro stavitele migračních bariér, které i letos ČSOP připravil ve spolupráci se společností Naturaservis. Ta každý rok postaví desítky až stovky kilometrů zábran, s transfery obojživelníků má tak bohaté zkušenosti, které ráda předá dalším zájemcům. Školení se uskuteční v pondělí 3. března v sídle společnosti Naturaservis v Hradci Králové. Vážní zájemci se ještě mohou přihlásit na adrese eliska.prouzova@csop.cz. Záznam školení z minulého roku je veřejně ke zhlédnutí na Youtube kanále ČSOP zde.
Jiným způsobem, jak pomoci našim obojživelníkům, je vhodná údržba a obnova prostředí, v němž žijí, rozmnožují se, loví potravu, přezimují. Jde o budování či obnovu tůní, citlivé prořezávky dřevin, vytváření různých hromad jako úkrytů, prostě vytváření a udržování co nejpestřejší krajiny s dostatkem drobných vodních ploch.
Prakticky si to můžete vyzkoušet na dobrovolnickém dnu, který se koná v sobotu 1. března od 10 hodin v přírodní památce Milčice na Nymbursku. Krom pomoci konkrétní lokalitě se od zkušených odborníků z ČSOP dozvíte i mnoho užitečných informací, které pak budete moci aplikovat na svých vlastních pozemcích či ve svém okolí. Bližší informace najdete zde.
Další podobná akce je plánována na konec léta na Jihlavsku.
Foto: blatnice skvrnitá; odchytové nádoby je potřeba několikrát denně kontrolovat a jedince z nich přenášet na druhou stranu silnice, archiv Mokřady, z.s
V polovině března se rozbíhá první etapa akce 3x 30 dní pro mokřady, která bude zaměřena právě na obojživelníky. Jejím cílem je iniciovat poznávání přírody ve svém okolí – objevování mokřadů a pozorování života v nich. Podrobnější informace o celé akci najdete zde.
Pokud jste kreativní a rádi tvoříte, neměly by vám uniknout soutěže spojené s tématikou obojživelníků a mokřadů, které vyhlásilo Sdružení mladých ochránců přírody ČSOP. Do literární a výtvarné soutěže mohou děti, dospívající i dospělí zasílat svá díla do 25. května do fotografické soutěže pak až do 14. října. Na výherce čekají zajímavé ceny. Více najdete zde.
Plánovat vycházky za obojživelníky je zatím obtížné, neboť nikdo netuší, kdy se zima překulí v jaro. Ale pár prvních termínů je přesto již známých. Na 15. březen připravilo Severomoravské regionální sdružení ČSOP vycházku za obojživelníky na Záhlinické rybníky a na 6. dubna do mokřadů CHKO Poodří. S příchodem jara bude termínů přibývat; sledujte kalendář akcí k Roku obojživelníků zde.
Zdroj: Český svaz ochránců přírody
Úvodní foto: stavba dočasných zábran na frekventované silnici u Roblína; zabezpečení jarního tahu obojživelníků u Roblína (Dům ochránců přírody)