Akce k Týdnu lesů potrvají do konce května

Les je naše pracoviště, to je společné téma letošního ročníku Týdne lesů. Setkání s lesníky v přírodě již jako tradičně po celé české republice zajišťují lesní pedagogové.  Týden lesů trvá oficiálně od 14. do 18. května.  Akce, které dětem zážitkovou formou přibližují zákonitosti lesa a hospodaření v něm, se ale konají až do konce měsíce. Letos Týden lesů doprovází soutěž o největší strom. 

Soutěž o největší strom se koná do 27. května . Soutěžní úkol pro školní třídy je najít a změřit strom s co největším průměrem. Strom se musí nacházet v lese nebo v lesoparku. Měření zahrnuje měření průměru a výšky stromu a GPS souřadnic stromu. Dále je třeba vypočítat objem stromu a určit dřevinu. Více informací najdete na stránkách Lesní pedagogiky: https://www.lesnipedagogika.cz/cz/pro-skoly/tyden-lesu/tyden-lesu-2018/soutez-k-tydnu-lesu-2018

Akce k Týdnu lesů chystají například Lesy hlavního města Prahy. Jak vypadá práce v lese, jaké vědomosti a pomůcky lesník pro svou práci potřebuje a mnoho dalšího se o lesnictví dozví žáci základních škol i všichni ti, kteří 16. a 17. května v dopoledních hodinách navštíví Ďáblický háj.

Lesy hl. m. Prahy se k celorepublikovým oslavám našich lesů každý rok připojují akcí Do lesa s lesníkem, kterou letos pořádají již po jedenácté. Se zkušenými lesními pedagogy a lesníky se děti na několik hodin ponoří do lesnického řemesla. Připraveno je 6 stanovišť, na kterých se účastníci programu dozví vše o zodpovědné lesnické práci a sami si roli lesníka na chvíli vyzkouší. Děti si zkusí založit nový les, pomůžou s jeho výchovou, naučí se stromy správně změřit i ochránit před škůdci a nepřáteli. Chybět nebude ani lesnická technika nebo koňský pomocník na svážení dřeva v náročném terénu.  Oba programy, které jsou zdarma, začínají vždy v 8:30 dopoledne a ukončeny budou o tři hodiny později.

Více na http://www.lesnipedagogika.cz

Zdroj: http://www.lesnipedagogika.cz

http://www.lhmp.cz

Foto: Děti ze zbraslavské mateřské školy loni navštívily v rámci Týdne lesů Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i. ve Strnadech, kde se zúčastnily her v přírodě. Na snímku s lesními pedagožkami z Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů. Archiv VÚLHM.