Tag Archives: lýkožrout

Kůrovcová kalamita 2. rokem pozvolna ustupuje

Lesníci v roce 2022 zaznamenali další pozvolný ústup kůrovcové kalamity. V loňském roce byl vykázán meziroční pokles objemu celkového (abiotického a biotického) poškození přibližně o jednu čtvrtinu. Objem nahodilých těžeb po přepočtu na celou rozlohu tuzemských lesů po čtyřech letech konečně nepřekračuje odvozený roční etát.

Jak fungují stromové lapáky proti lýkožroutům na smrku

V posledních letech lidé při procházkách po lesích mohou často vidět pokácené, větvemi přikryté, jakoby zapomenuté kmeny smrků. Ale lesníci na ně nezapomněli, jsou to totiž přírodní lapáky na kůrovce, které pomáhají monitorovat či snižovat stavy lýkožroutů v lese.

Vrchol kůrovcové kalamity je možná za námi

Pojďme se ohlédnout za průběhem kůrovcové kalamity v roce 2021 a podívejme se, co nás čeká letos. Chladnější a deštivější počasí roku 2021 pomohlo lesům v boji s lýkožrouty. Výrazně studenější jaro mělo významně negativní dopad na průběh letové aktivity i rychlost vývoje podkorního hmyzu. Díky tomu meziročně poklesl objem poškození lesů všemi škodlivými vlivy asi o třetinu, z 19,8 mil. m3 na 13,8 mil. m3, jak ukazují data z evidence LOS. Aktuální kůrovcová kalamita kulminovala v roce 2020. Nyní začíná pomalu ustupovat.

Sumy efektivních teplot pro vývoj kůrovce jsou druhým rokem dostupné v mapové podobě

Aktuálně druhým rokem bude od počátku rojení kůrovce lesníkům a vlastníkům lesů k dispozici mapový podklad zobrazující rychlost vývoje kůrovců ve stromech napadených při jarním rojení. Tuto rychlost charakterizuje suma efektivních teplot promítnutých do mapy České republiky, která je zpracována Českým hydrometeorologickým ústavem, a je možné ji najít také na portále www.kurovcoveinfo.cz.

Kůrovcová kalamita 2020 a výhled 2021

Zdravotní stav lesů stále výrazně ovlivňuje velkoplošná kůrovcová kalamita. Přesto se v loňském roce objevily i pozitivní momenty. Zejména průběh a vliv počasí (podobně jako v roce 2019) byl po déle než pětileté nepříznivé periodě pro lesy kladný. Přesto celkové bilancované napadení smrkových porostů podkorním hmyzem dosáhlo v roce 2020 hodnoty nejméně 25 mil. m3!!