Myslivost

Ministr: Zvažujeme zpřísnění dovozu vepřového ze zemí s výskytem afrického moru prasat

Mimořádná veterinární opatření vydaná v souvislosti s výskytem afrického moru prasat (AMP) na Zlínsku by se mohla v blízké době zmírnit. Od posledního nálezu nakaženého divočáka uplyne v říjnu půl roku, což je doba, po které virus přežívá v prostředí. Vyplývá to z včerejšího jednání ministra zemědělství Miroslava Tomana s ústředním ředitelem Státní veterinární správy (SVS) Zbyňkem Semerádem. V souvislosti s výrazným zhoršením nákazové situace v Evropě zvažuje SVS zavedení povinnosti vyšetřovat před uvedením vepřové maso ze zemí s výskytem AMP na český trh na přítomnost viru této nákazy.

Nález afrického moru prasat v Belgii

Českomoravská myslivecká jednota (ČMMJ) upozorňuje na svých stránkách http://www.cmmj.cz na nález dvou uhynulých divokých prasat s potvrzeným africkým morem v Belgii. Infikovaná zvířata byla nalezena ve valonské obci Étalle v provincii Lucemburk. Jedná se o první v západní Evropě hlášený případ této problematické nemoci, která je nyní potvrzena v deseti zemích Evropské unie (EU). Následovat budou nutná naléhavá opatření regionálních, vnitrostátních a evropských orgánů.

Připomenutí zakladatele a mecenáše lesnického školství

Při příležitosti konání konference Pěstování lesů ve střední Evropě byl dne 4. září 2018 u Máchova jezera v dokských lesích odhalen pamětní kámen jako vzpomínka na jednoho z průkopníků moderního hospodaření v lesích hraběte Kristiána Vincence Arnošta z Valdštejna.

Nalezená vlčice v Krkonoších neměla podle myslivců znaky divoce žijícího vlka

Podle zástupců Českomoravské myslivecké jednoty (ČMMJ) je možné, že vlčice, která byla nalezena začátkem srpna v ohradě s ovcemi na Vrchlabsku, žila předtím v zajetí a pochází z umělého chovu. Jelikož výsledky krevních testů u vlčice ukázaly přítomnost protilátek na vzteklinu, přistoupila Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) po dohodě s veterináři Safari Parku Dvůr Králové, infektology Fakultní nemocnice Hradec Králové a veterináři Státní veterinární správy k utracení zvířete. Zástupci ČMMJ k případu vydali tiskovou zprávu, ve které vyzývají odpovědné orgány, aby vypracovaly odpovídající legislativní opatření, která se zaměří na evidenci a kontrolu všech chovaných vlků v ČR: 

Ministr vyzývá chovatele prasat v zamořené oblasti nadále dodržovat pravidla biologické bezpečnosti

Laboratorní vyšetření u jednoho z šesti ulovených prasat divokých v katastrálním území Ostrata na Zlínsku svědčí o tom, že zvíře v minulosti prodělalo africký mor prasat (AMP), přežilo a virus se může stále v prostředí nacházet. Protilátky proti viru AMP u něj prokázalo vyšetření ve Státním veterinárním ústavu v Jihlavě v závěru minulého týdne. Ministr zemědělství Miroslav Toman a ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád proto apelují na chovatele i uživatele honiteb, aby bezpodmínečně dodržovali stále platná mimořádná veterinární opatření a zásady biologické bezpečnosti.