Aplikace Senoseč opět pomůže zachraňovat zvířata

 

Nadchází doba, kdy zemědělci vyrážejí posekat své louky a s ní se zvyšuje riziko, že společně s vysokou trávou nechtěně pokosí i zvířata, která se v ní ukrývají. Zejména mláďata srnčí zvěře jsou senosečí ohrožena. K jejich záchraně slouží webový portál a mobilní aplikace Senoseč on-line. Od roku 2014 na tomto projektu spolupracují Česká zemědělská univerzita, Ministerstvo životního prostředí, dobrovolníci a myslivci. Jeho využití v praxi rychle roste a díky tomu bylo loni zachráněno 553 zvířat. 

Aplikaci Senoseč pro Android studenti ČZU Pavel Junek a Radomil Holík dopracovali pro ostrý provoz a dali k dispozici ke stažení přes Google Play loni v červnu. Poté si ji stáhly stovky nových uživatelů, kteří pomáhali v terénu se záchranou zvěře před senosečí.

Studentská aplikace pro operační systém Android nabízí přihlášení pro roli dobrovolníka. Ten hlásí úhyny či nálezy živých zvířat nebo se přihlašuje na preventivní akce. V letošní sezóně chtějí vývojáři stávající mobilní aplikaci pro Android doplnit o funkce pro role myslivce a zemědělce – oba mohou zakládat akce, na něž se pak můžou dobrovolníci hlásit, což dosud činili přes webový portál. „Výhodou mobilní aplikace např. je, že můžete data zadat do systému rovnou na poli, i když nemáte zrovna internet. Data se uloží v offline režimu a do databáze se nahrají, jakmile se chytrý telefon dostane k datovému signálu,“ uvedl Jan Bartoška z Provozně ekonomické fakulty ČZU, který stál spolu s proděkanem Romanem Kvasničkou u zrodu projektu

„Po loňské sezóně sečí ČZU, která provoz portálu zajišťuje, eviduje celkem 553 zachráněných nebo vyplašených zvířat před sečí, z toho 183 mláďat, nejčastěji srnčí zvěře, a také nárůst registrací. Nejvíce přibylo dobrovolníků, ale oproti předloňské sezóně je víc zejména zemědělských podniků nebo soukromých zemědělců. Těch přibylo 153, a víc je i zaregistrovaných mysliveckých spolků a myslivců,“ doplnil  proděkan Roman Kvasnička.

Lidé, kteří se rozhodnou zvířata zachraňovat, by měli dodržovat určité zásady, které jsou shrnuty v desateru dobrovolníka. Například, že než se pustí do záchranné akce, kontaktují myslivce v místě, kde chtějí pomáhat, a nabídnou svou pomoc. Pokud při procházení louky nebo pole najdou zvíře nebo jeho mládě, nikdy na ně nebudou sahat. Dotykem své ruky a přenesením svého pachu by mládě ohrozili na životě (rodiče by jej odvrhli). Mláděti je vždy nejlépe s jeho rodiči a proto jej nesmí odnášet (pokud není vážně zraněno) do záchranné stanice. O nálezu osobně nebo telefonicky informují myslivce nebo zemědělce, a poradí se s nimi na dalším postupu. Plašení zvířat, procházení luk, umisťování plašičů a zapachování ohroženého prostoru se provádí volným a pomalým procházením po louce nebo poli.

Jak se dobrovolníci mohou zapojit do projektu a začít pomáhat, se dozví na stránkách http://senosec.czu.cz/

Podle tiskové zprávy ČZU a portálu http://senosec.czu.cz, redakčně upraveno

Ilustrační foto: 123RF Autorské právo: https://cz.123rf.com/profile_petarpaunchev